Zážitky z Kréty

Kréta, ostrov, o kterém jsem toho tolik slyšela. Dlouho jsem se chtěla na Krétu vypravit, ale až do letošního roku se mi to nepodařilo. Řecko miluji od svého tříletého pobytu v Londýně. Tehdy jsem žila s Řekoangličanem, a tak není divu, že jsem si zamilovala předně řeckou kuchyni. Po návratu do České republiky jsem se snažila najít řeckou restauraci, ve které by mi skutečně chutnalo tak, jako jsem na to byla zvyklá z londýnských tavern. Bohužel bez úspěchu. A tak jsem jen doma vařila to, co jsem se od Spyrose naučila. A to předně můj vyhlášený řecký salát a masové kuličky keftedes, do kterých Řekové z Kypru přidávají mletou skořici. Mňamka. Do Řecka jsem poprvé zavítala v roce 2012, kdy jsme se vydali na ostrov Rhodos. Od té doby bylo mým snem vrátit se kamkoli do Řecka nebo přilehlé ostrovy.

Loni jsme začali s manželem plánovat svatbu a samozřejmě i svatební cestu, můj muž ale do Řecka letět nechtěl. Toužil se podívat do Černé Hory, a tak se Řecko opět odložilo na neurčito.

Když jsem letos přemýšlela, jak bychom mohli oslavit první výročí svatby, pochopitelně mě ihned napadlo Řecko a konkrétně Kréta, o které jsem toho tolik slyšela. A tak jsem neváhala, rezervovala letenky, Airbnb byt a oznámila manželovi, že letošní výročí si přeji trávit na Krétě. Neměl moc možností, protože vše bylo již zařízeno. ? A tak jsem vlastně dala dárek sobě i svému muži.

Výsledek – spokojenost nás obou, Kréta je nádherná, i když…

Přečtěte si celý článek, prozradím vám, proč se mi Kréta líbila a co se mi naopak vůbec nezamlouvalo.

Můj pocit z Kréty by asi nebyl až tak skvělý, pokud bychom dovolenou trávili v hotelu s dalšími turisty nebo pokud bychom si vybrali větší města jako je Heraklion či Chania. Když jsem se rozhodovala, kam přesně jet, dala jsem na svoji intuici. Přiznám se, že se mi také líbil nabízený byt, který jsem objevila „náhodou“, a tak jsem jako vždy, když cítím, že je to to pravé, prostě skočila.

Moje intuice mě zatím nikdy nezklamala. Stejně jako v minulosti, jsem opět vybrala perfektní místo.

Rethymno si prostě zamilujete

Trávili jsme největší část v okolí městečka Rethymno, které nesmírně doporučuji. Je to krásné klidné místo, kde se můžete schovat v zapadlé úžasné kavárně a okusit moderní a zdravá jídla. Její jméno vám za chvíli prozradím. Pokud chcete zažít ruch malebných uliček a užít si nakupování suvenýrů nebo skutečně nádherných hedvábných šatů, koupila jsem si hned dvoje ?, pak i vy si přijdete na své. Můžete posedět ve spoustě skvělých restauracích, místní jim často říkají taverny. Nebo si můžete užít večerní koktejl v některém z místních barů.

Můj muž nejí ryby, já naopak ryby a mořské plody miluji. V Rethymnu jsme si pochutnali oba dva, což se nám na cestách většinou nestává.

Jako milovníci jídla jsme vyzkoušeli mnoho restaurací a níže vám nabízím ty nejlepší z Rethymna. Pokud jste milovníci vín, tak v nich najdete skvělé víno, většinou z Heraklionu. Místní pivo není špatné, ale jak to tak bývá, na české pivo prostě nemá, což podotkl i můj muž, který české pivo miluje.

Pokud se vydáte do Rethymna, pak vám doporučím následující restaurace, kam jsme se skutečně rádi vraceli.

Mé tipy pro labužníky

Krásný výhled na moře si užijete v restuaraci 7 Thalasses Restaurant https://7thalases.gr – vynikající jídlo, skvělá obsluha, úžasný výhled na moře, negativem je možná jen to, že se do restaurace nejlépe dopravíte autem. Parkování je ale hned před restaurací.

V přístavu můžete posedět v pravé řecké taverně Zefyros – mému muži se sem vůbec nechtělo, předpokládal, že všechny tyto restaurace jsou klasické turistické, které mají hezké obrázky jídel, nádherný výhled, ale nic moc jídlo. Oba jsme ale byli příjemně překvapeni kvalitou jídla i příjemnou obsluhou. Odkaz najdete TADY.

Mezi mé oblíbené restaurace patřila restaurace Kapilio, odkaz ZDE, v centru, přesto malinko stranou reji turistů. Výborné jídlo, skvělá obsluha a příjemná atmosféra místních klidných uliček.

Mojí zcela nejoblíbenější restaurací byla Alana Restaurant, možná pro ten nádherný starý strom, který se lemuje nad vaší hlavou. Uchvátilo mě prostředí, jídlo i víno dle mého standartu. Obsluha, která si vás po druhé návštěvě pamatuje a vy máte pocit, že chodíte do svého místního oblíbeného podniku, kde se o vás královsky starají, no co víc si přát. https://www.alana-restaurant.gr

V neposlední řadě zmíním restauraci, kde sice neberou platební karty, alespoň celou dobu našeho pobytu měli „nefunkční platební terminál“, ale jinak jsme si nemohli na nic stěžovat. Vynikající jídlo i víno. Vassilis, Chimaras 27, Rethymno 741 31

Kréťané

Kréťané jsou velmi milí vstřícní lidé, se kterými se můžete dát do řeči a brzy se s nimi spřátelíte.

Na příklad v kavárně Yard Rethymno https://www.instagram.com/yard.rethymno/, kam jsme pravidelně chodili na kávu, jsme se dali do řeči s místním manažerem a po pár dnech už jsme měli pocit, že jsme staří známí. Stejně tak prodejce, u kterého jsem si koupila šaty a který v daném domě bydlí přes 50 let. Vždy, když jsme kolem něj procházeli, jsme na sebe zamávali a on si vzpomíná: „Jo, to jsou ty krásné šaty, jak se máte?“

Milí lidé ale nejsou jenom v Rethymnu, v Heraklionu jsme v kavárně dostali dokonce dárek, paní majitelka byla velmi dojatá za větší dýško a pochvalu, kterou jsem její kavárně věnovala. Hned se mi začala představovat a ptala se nás, odkud jsme. Jen škoda, že jsem se s ní nevyfotila.

Starý pán v Rethymnu, který zde od roku 1948 prodává domácí sladkosti se se mnou ochotně fotil a říkal nám nebo spíš psal prstem na stůl, že je mu již úctyhodných 90 let.

Pokud máte rádi historii a památky, Kréta je opět skvělé místo pro vás. I přestože jsme na výletě byli pouze třikrát, nenechali jsme si ujít palác Knossos, o kterém jsem se učila už jako malá holka na základní škole.

Koupili jsme si kombinovanou vstupenku i se vstupem do muzea v Heraklionu, což byla skvělá investice. Tuším, že dohromady to bylo 20 EUR za osobu. U vchodu vám bude své služby nabízet průvodce, kterému zaplatíte cca 40 ER na osobu za vstup na Knossos a jeho vyprávění v angličtině. Myslím ale, že je to zbytečné a je lepší koupit si kombinovanou vstupenku i do muzea, kde najdete skutečně všechny informace o místní historii. Muzeum je velké a plné historie. Oba jsme byli nadšeni všemi těmi artefakty. Poznávání starověké kultury, která sahá až do roku cca 6000př.n.l. nás oba naprosto uchvátilo.

Cestování po Krétě

Původně jsme mysleli, že budeme využívat místní autobus. Pak jsem ale zjistila, že jedna cesta taxíkem z letiště do Rethymna stojí přes 2000Kč a pronájem auta na 10 dní začíná na 6500Kč, takže nebylo co řešit. Rozhodla jsem se, že si pronajmeme auto a alespoň budeme nezávislí a budeme se moci vypravit kamkoli. Pro mne to byla skvělá investice. Manžel zase tak moc nadšený nebyl, protože řídil všude a neustále, což on zrovna nemusí. ? Pokud máte pocit, že je řízení v Praze stresující, pak asi raději využijte místní autobus. Já řídím v centru Prahy denně, ale na Krétě bych se řídit neodvážila. Řekové jsou velmi milí, ale jak to bývá u jižních národů zvykem, jezdí jako blázni a pravidla moc neřeší. Předjíždění do zatáčky na dvě plné čáry je zde naprosto běžnou záležitostí. Manžel měl první dva dny problém a docela lamentoval. Třetí den se v něm probudily jeho italské kořeny a začal řídit jako Fittipaldi. Párkrát jsem ho pochválila, což mu zvedlo sebedůvěru a zdálo se, že ho dokonce tento způsob řízení i baví. ?

Navštívili jsme ještě další dvě města, Heraklion a Chania (Čte se stejně jako české ch, ptali jsme se na to místních, protože jsme se oba dohadovali, jak se to město vlastně vyslovuje.). Jednodenní výlet se nám velmi líbil. Byli jsme ale rádi, že se můžeme zase vrátit do klidného Rethymna. Jak Heraklion, tak i Chania jsou většími městy, která mají letiště a přístav se zaoceánskými loděmi. Je zde rušno a kdo má rád klid a pohodu, se zde moc dobře cítit nebude. V Chania se nám líbil přístav s pevností, ale jinak se nám tu zase tak moc nelíbilo. V Heraklionu jsme ocenili předně palác Knossos, který je malinko za městem, ale jezdí sem autobus. Pokud pojedete autem, dá se zde zaparkovat zadarmo. A samozřejmě již zmiňované muzeum.

Nevím, zda jsme měli štěstí, ale parkování jsme měli většinou zdarma. Přesto si ale dávejte pozor. V Rethymnu jsme třeba celých 10 dní parkovali u města v zatáčce u dvojité plné čáry, přesvědčení, že je to tak v pořádku, když zde parkuje tolik aut. Poslední den, když jsme jeli večer na večeři, měla všechna auta, tedy většina, pokutu. Říkám manželovi, že bychom zde asi auto nechávat neměli. Nechci poslední den pokutu. Rocky se ale za ten týden stal tak nějak místním, a proto jen mávl rukou a říká: „To je v pohodě, ty pokuty už jsou rozdaný a policajti se sem už vláčet nebudou“. A tak jsme zase parkovali zadarmo. ?

Závěrem

Abych shrnula mé pocity z Kréty. Kdyby to šlo, zůstala bych klidně déle a na Krétu se chci rozhodně vrátit. Do větších měst ale určitě ne. Pokud bych se na tento ostrov vydala znovu, ráda bych procestovala druhou část ostrova. Září bylo naprosto skvělé. Počasí bylo sice trochu proměnlivější, ale díky tomu jsme si užili jak koupání v moři, tak i výlety. Pár dní je totiž oblačno a fouká vítr, což ochladí vzduch natolik, abyste si užili výlet v 25 stupních. Dalších pár dní vítr přestane vát, obláčky zmizí a moře je klidné a teplé jako kafíčko, venku přes 30 stupňů a vy si můžete užít pláž.

V Rethymnu jsme navíc objevili malinkou pláž spíše pro místní, kde jsme nepotřebovali platit za lehátko a slunečník a prostě jsme se jenom cestou domů z oběda chvíli vykoupali společně s místními. A zase jeli. Nejsme zrovna lidé, kteří se vydrží smažit celý den na lehátku, takže pro nás naprosto ideální. Pokud ale opalování na lehátku máte rádi, pak je kousíček od přístavu krásná písečná pláž.

Pokud pojedete na Krétu, myslím, že si užijete nejenom skvělé jídlo a pití, ale také se dozvíte o dávných civilizacích a zřejmě se seznámíte se zajímavými lidmi. Já věřím, že se na Krétu ještě aspoň jednou podívám.

Eva Paclíková
Profesionální vztahová a transformační koučka. Miluje život a osobní růst. Za své poslání považuje pomáhat lidem měnit jejich sny v realitu a učit je, jak posilovat sami sebe zevnitř. Náš vnější svět je odrazem našeho vnitřního světa! Eva je autorkou knih Alfa bohyně , Vaše nová realita a Ty jsi ta síla , eBooku Rozchod jako nová příležitost. Tvůrce online transformačních programů - pro ženy Bohyně lásky, pro muže Sebevědomý muž a programu o penězích a hojnosti Milionářská mysl. Autorka vztahových programů Transformujte jakýkoli vztah a Přitáhněte si ideálního partnera. Mentorka osobní transformace. Více o Evě se dočtete ZDE.
Komentáře