Proč je jedno, co si myslím JÁ

mountain-2143877_1920Někdy se mi stává, že se mě klienti při individuálním koučinku ptají, co si myslím o tom či onom a chtějí znát můj pohled a názor. Často je to v pořádku, ale mnohdy je za tím něco víc. Když se mi toto stane a cítím, že je tam strach, nevíra, nedůvěřivost, snažím se klientům vysvětlit, že můj názor nesouvisí s jejich realitou a pokud jim řeknu, co je mým přesvědčením a jaké jsou mé vlastní zkušenosti, pak se může stát jedna ze dvou věcí.

  1. Jejich přesvědčení je nakloněné tomu mému a oni mi uvěří, tím se potvrdí jejich přesvědčení a tedy si začnou snadněji tvořit to, po čem touží. Což samozřejmě nemusí být vždy špatně a někdy jim to může pomoci.
  2. Jejich přesvědčení je zcela odlišné od toho mého, a protože jejich víra v sebe samé zatím není až tak silná, pak mi opět uvěří a přijmou tentokrát mé vlastní přesvědčení, čímž je vlastně nechtěně ovlivním mým směrem, tedy tam, kam směřují má vlastní přesvědčení. 🙂

 

Možná už vidíte, kam směřuji.

Úkolem koučinku ale není poradenství, nejsem rádce a své zkušenosti a přesvědčení sdílím se svými „followers“ (následující, sledující) skrz své blogy, skrz své eBooky a knihu. Koučink není o tom, že ze mě klienti lámou rady, ale o tom, že v lidech probouzím jejich vlastní sílu a jedinečnost. Většina mých klientů se mnou pracuje dlouhodobě, tedy 6-12 týdnů a někteří i déle, u takto dlouhé spolupráce je vnitřní změna zaručena, pokud daný klient spolupracuje a slyšíme se pravidelně. Největší snahu získat ode mne rady jsou od klientů „nováčků“, kteří zatím necítí žádnou vnitřní sílu a napojení a mě to někdy až pobaví, v dobrém slova smyslu, jelikož vím, že pokud jim budu takto „radit“, pak je budu ovlivňovat směrem, kterým jdu já.

A proto již neumožňuji individuální koučink pouze na hodinu, ale mám jen dva balíčky a to na 6 týdnů nebo na 12 týdnů spolupráce. Chci totiž vidět lidi rozvíjet se a růst a ne v nich podporovat mé vlastní názory a přesvědčení. Mým přáním je, aby každý člověk dokázal to, co dokázat chce a jejich sen může být i mnohem větší než ten můj. Mé vlastní limity by je tak mohly omezovat a to je naprosto zbytečné a co se koučinku týká nepřípustné.

 

Ovlivňujete druhé všude, kam se hnete.

Ano, já ovlivňuji své čtenáře a klienty, je to normální a přirozené a není možné druhé lidi neovlivňovat. Jenže v tom právě vidím sílu koučinku, ten totiž není o tom, přesvědčit někoho o mých přesvědčeních, ale pomoci mu najít taková přesvědčení a nebo je nastavit, aby pak tento člověk mohl snadno a lehce dosáhnout svých cílů a snů, ať se zdají třeba i neuskutečnitelné.

Proto je vlastně úplně jedno, co si myslím já nebo jaká je moje životní zkušenost a kolik příkladů z praxe vám dám. Nicméně ty příklady vás mohou popostrčit nebo i nakopnout, a proto je ráda dávám. Příklady jiných lidí, kteří uspěli, tam kde další mí čtenáři zatím ne. Je potřeba si ale uvědomit, že ten úspěch pak závisí stále na vás a vaší vnitřní práci, ať už se rozvíjíte sami a nebo třeba se mnou díky mému koučinku.

 

Mnoho lidí je tak omezených díky svým omezeným přesvědčením, že se vlastně sami drží v kleci, odkud jako by nemohli ven. Ten jediný člověk, který je v této svěrací kazajce zvané zvyk drží jsou ale oni samotní.

Dokud se ptáte druhých lidí na to, jestli je něco možné, pak nemáte dostatečnou sílu, abyste něco ve svém životě změnili. Je potřeba si toto uvědomit. Tu změnu za vás neudělá nikdo jiný, jen vy sami.

Cesta osobního růstu není vždy jednoduchá a proto jdete-li s někým, ať už je tím někým kamarádka, manžel a nebo třeba kouč, pak je ta cesta mnohem snazší. A je samozřejmě tím snadnější, čím víc jdete s někým, kdo je na vaší straně a má stejná nebo podobná přesvědčení a sny. Výhodou kouče je, že je vždycky na vaší straně, váš cíl je i jeho cílem a tam, kde vy nevidíte za roh a dostáváte strach, že se za ten roh nedostanete, protože to z vaší rodiny nikdo nedokázal nebo proto, že si prostě nevěříte, kouč vás podpoří a probudí ve vás další kousíček vaší vnitřní síly, která vám byla mnohdy celý život odepírána.

 

Každá žena si zaslouží pana Božského

Zrovna dnes jsem se o tom bavila se svým přítelem Peterem, který je mým bývalým nadřízeným a naše přátelství trvá již přes deset let. Peter je z JAR a je to zkušený a velmi moudrý muž a nyní je velmi šťastný a já mu to nesmírně přeji. Když hovoří o své druhé ženě, je to tak krásné jej poslouchat, s jakou láskou o ní hovoří. Věřím tomu, že každá žena si zaslouží muže jako je on, muže, který jí opečovává, strachuje se o ní, miluje jí a zahrnuje veškerou svojí láskou a pozorností.

Dobrou zprávou je, že každá z vás, milé dámy, takového muže mít může a je to snazší, než si myslíte. Jenže musíte začít u sebe.

Jestliže máte pocit, že vás dostatečně nemiluje, že si vás nevšímá, že vám nepíše tak, jak byste si přála, nebere vás na dovolené a nestará se o vás jako o princeznu, pak je to proto, že ho něco uvnitř vás blokuje. Něčím uvnitř vás samotné mu znemožňujete, aby byl tím mužem, kterého chcete.

Samozřejmě pokud jste ve vztahu, který je plný zloby a nenávisti, nebo kde snad dochází k fyzickému týrání, pak je potřeba zabalit kufry sobě nebo jemu. I přesto, že je jasné, že jste si takového muže přitáhla, díky nedostatku lásky a respektu k sobě samé, je nutné takový vztah ihned opustit a až poté začít pracovat na vnitřní změně, sama a nebo se zkušeným psychologem, terapeutem nebo koučem. Záleží, kde se přesně nacházíte a jak se cítíte. Na příklad koučink, který nabízím já je léčivý a spadá malinko do terapie. S klienty hojíme jejich dětství, často objevujeme rány, které se staly před 30ti i 40ti lety a o kterých klienti ani nevěděli, že je tolik zranily.

 

Na své problémy a těžká životní období nemusíte být sami

Co tím chci říci je, ne na všechno člověk stačí sám. Občas slyším někoho, jak hrdině prohlašuje, že člověk musí být silný a kouč nebo terapeut je na nic, je to ztráta času. Vždy, když něco podobného slyším, nevím, zda se hořce smát a nebo plakat nad tím, jak někdo může takto mluvit. Moc dobře totiž vím, co koučink a terapie mohou pro člověka udělat. A nyní nemluvím jako kouč, který nabízí své služby, ale jako žena, která si chtěla kdysi sáhnout na život a kdyby nebylo terapie a koučinku, nikdy bych s vámi nemluvila skrz své řádky, nikdy bych vám nemohla předávat to nejlepší ze sebe a neměla bych šanci měnit životy lidí, kteří si zaslouží žít šťastný a spokojený žvot.

Koučink jsem objevila ne dlouho poté, co jsem se rozhodla, že se něco musí stát, kdy jsem už prostě neměla síly. Pak se najednou otevřely mnohé cesty a zanedlouho poté i cesta k mé vysněné práci. Ano, někdy je to velmi náročná práce, někdy jsou to hodiny práce na počítači, jindy musím čistit energii mnohem víc, protože se na mne nabalí od mých klientů. Tak, jak roste mé podnikání, rostou i starosti. Ale měnila bych? NIKDY!

Koučink pomáhá nejenom mým klientům, ale i mně. Nebyla bych tady a neměla bych svůj vlastní život, tak jak jej mám nastavený, kdybych neměla kouče.

 

Silácká slova o tom, že koučink a terapie jsou ztráta času, což jsem v poslední době slyšela od dvou mužů, kteří ovlivňují mnoho dalších mužů i žen, prostřednictvím svých videí a kurzů, mě hodně zasáhla. Nejenom, že s nimi nesouhlasím, ale pohoršuji se nad nimi. Vím, že pokud nějaký muž uslyší tato silácká slova od jiného muže v době, kdy se cítí na dně a kdy rozhodně potřebuje terapii nebo kouče, člověka, který mu po nějakou dobu bude oporou a ukáže mu cestu, mohlo by to skončit špatně.

Sebevraždy u mužů jsou mnohem častější než u žen a je to právě z důvodu tlaku, který je na muže vyvíjen. Chlap přeci nepláče, slyší mnoho mužů celý svůj život. Muž je silný a živí rodinu. A čím tedy je, když přijde o práci? Je méně mužem, méně člověkem? Je slaboch jenom proto, že se na něj nakupilo mnoho problémů? Může si za to sám?

Ano i ne. Ano, je pravda, že naše myšlenky a pocity ovlivňují náš život a dokud nepřijmeme zodpovědnost za svůj život, nezmění se nic. Ale na druhou stranu jsme ovlivňováni prostředím, ve kterém žijeme, naši rodiče, učitelé i stát, ve kterém jsme vychováváni, ti všichni mají vliv na to, co je uložené v našem podvědomí. Takže ve chvíli, kdy je člověk na dně a vy mu sdělíte, že je přeci chlap a musí se vzmužit a toto jsem slyšela i já jako žena před mnoha lety, to může způsobit mnohem hlubší pád do deprese. Píši o tom ve své knize Alfa bohyně. Mnoho lidí totiž ani neví, co to deprese je, dokud se v ní neocitnou sami a nebo v ní není někdo blízký. A i tak mnozí, pokud se tato deprese netýká přímo jich, zcela nechápou, čím daný člověk vlastně prochází. Jejich rady o tom, jak musí udělat to a nebo ono jsou naprosto špatné.

Když s něčím bojujete, tak tomu dáváte život. Vaše energie typu „musím se toho zbavit“ znamená, že se toho nezbavíte a možná vás to srazí ještě do větší propasti. Proto pozor na to.

Jste-li na dně, začněte se pokoušet škrábat ven, mé doporučení ale je, najděte odborníka, který vám bude oporou a pokud na dně nejste, ale přesto cítíte apatii, nechuť do života, ale zároveň si tuto nechuť a zklamání vyčítáte, protože si říkáte, že vlastně nemáte důvod být smutní, pak POZOR, to je totiž cesta, která vás může do deprese strhnout. Stalo se to před lety i mně. Nahromadilo se tolik věcí, že jsem to nedávala. Celý příběh najdete v mé knize, ale ve zkratce jsem do deprese nespadla okamžitě, ale až s narůstající nechutí a apatií, kdy jsem necítila nic, neměla jsem chuť jít dál. Jakýkoli „úspěch“ jsem vnímala jako by to nebylo dostatečné a dobré, jenže už jsem vlastně stála na hranici. Slova podpory od určitch lidí, kterými se mi sanžili pomoci, tedy jako „musíš se vzchopit, tohle přeci není možné“ ve mně totiž vzbuzovala pocity ještě větší neschopnosti a nemožnosti a čím víc jsem se snažila bojovat s touto nechutí a apatií, tím horší to bylo. Snaha být silná/ý ve chvíli, kdy klesáte na dno, vás může srazit až na to samé dno, odkud máte pocit, že není cesty zpět.

Proto, moc vás prosím, neobviňujte se za to, že se necítíte spokojení ve svém životě, i když máte pocit, že je váš život vlastně dobrý a tedy byste neměli mít důvod cítit se špatně. Pokud se to děje, je to volání vaší duše po změně. Vaše duše a vaše fyzická realita zažívají rozkol. Je to jako by vám duše chtěla říci, máš na víc, můžeš zažívat mnohem víc, přesto se ale snažíš přijmout to, co je a namluvit si, že jsi vděčná/ý za to, co máš, protože by sis neměla stěžovat, jsou-li lidé, kteří jsou na tom mnohem hůř.

Ano, možná jste se někdo poznali, jeden z mých posledních rozhovorů s jednou klientkou mě inspiroval k tomuto psaní. Cítím, že je vás víc, kteří procházejí něčím, co si vlastně vyčítají, nejsou na tom dně a neměli by se cítit nespokojení, přesto tomu tak je.

A já vám chci říci, je to v pořádku, váš život čeká změna a pokud jí nepůjdete naproti a přijmete tento průměrný život jenom proto, že máte pocit, že se to od vás očekává, pak hrozí pád. A to nechci. Protože vím, že to tak být nemusí.

 

Posilte sami sebe zevnitř a vezměte svůj život plně do svých rukou. Začněte jít směrem, kterým jím chcete, i když možná ještě nevíte jak a nevidíte ten přesný cíl. Všechno má řešení, když je touha.

Touha je hnací motor, který nám dodává energii jít tam, kde cítíme, že nám bude dobře, i když ještě nevidíme, neslyšíme a nemůžeme se dotknout té vysněné reality.

 

Happy manifesting 🙂

Eva Paclíková
Profesionální vztahová a transformační koučka. Miluje život a osobní růst. Za své poslání považuje pomáhat lidem měnit jejich sny v realitu a učit je, jak posilovat sami sebe zevnitř. Náš vnější svět je odrazem našeho vnitřního světa! Eva je autorkou knih Alfa bohyně , Vaše nová realita a Ty jsi ta síla , eBooku Rozchod jako nová příležitost. Tvůrce online transformačních programů - pro ženy Bohyně lásky, pro muže Sebevědomý muž a programu o penězích a hojnosti Milionářská mysl. Autorka vztahových programů Transformujte jakýkoli vztah a Přitáhněte si ideálního partnera. Mentorka osobní transformace. Více o Evě se dočtete ZDE.
Komentáře