Mentální hádky

tiger_argument_514215Už jste někdy zažili mentální hádku?

Vsadím se, že ano 🙂 a možná jste o tom ani nevěděli.

Co je to vlastně mentální hádka? Je to film ve Vaší hlavě. Lidi myslí v obrazech. Promítají si různé situace jako filmy na plátně. Když si na něco vzpomínáte z minulosti, přehrává se Vám právě v hlavě nějaký film. Tomu filmu klidně můžete dát jméno. Setkání na zahradě, zmrzlina v cukrárně, probuzení vedle svého milého, hádka s partnerkou,…

Ať už je tento film příjemný nebo naopak takový, na který byste raději zapomněli, vidíte ho tak živě, jakou intenzitou na Vás zapůsobil. Někdy si k němu třeba i něco přidáte a jindy něco uberete. Na stejném principu se odehrávají budoucí události, tedy filmy situací, které ještě nenastali. Tady jsme většinou mnohem kreativnější a leckterý scénárista z Hollywoodu by nám záviděl, jak jsme ten film dokázali napsat :-).

Můžete tak psát příjemné filmy nebo katastrofické až hororové snímky. Ty jsou u lidí častější. Jak jste na tom Vy?

Takové filmy jsou způsobené strachem z budoucích událostí, u kterých nevíte, jak budou probíhat. A nejistota je pro většinu lidí tak strašidelná, že jsou schopni vytvářet „úchvatné“ příběhy.

Pomalu se dostáváme k našim mentálním hádkám.

Často si právě přehráváme hádku s někým blízkým nebo i cizím člověkem a vytváříme tak něco, co zatím vůbec neexistuje a může nás to dopředu tak vystresovat, že pak nastane skutečná hádka.

Na příklad se na Vás soused podívá a Vy máte pocit, že všechno ví nejlépe. Soused ale možná svým pohledem nic nemyslel a nebo měl prostě jen špatný den. Možná měl stejný pohled jako Váš tchán, který Vás minulý týden tak naštval a protože Vy jste si vždycky mysleli, že jsou si ti dva podobní, dáte si je nyní do spojitosti. Přijdete domů a už jste nabručení. V duchu probíhá mentální hádka se sousedem, možná i s tchánem. Je tak živá, že Vás dostane do varu. Nejenom, že jste teď pěkně naštvaní a máte pocit, že budete muset volat záchranku, ale o pár hodin Vás manžel či manželka požádají, jestli byste neskočl/a k sousedům pro… něco, co doma nemáte.

Otevře Váš soused a Vaše hádka se objeví před Vaším vnitřním zrakem a Vy na něj vyštěknete něco zcela nečekaného, praštíte dveřmi a rozzuřeně se vracíte domů. Manžel nebo manželka se Vás ptá, co se mezi Vámi stalo a Vy vlastně ani nevíte :-).

Není Vám nějaká podobná situace povědomá? Takovéto podobné hádky uvnitř naší mysli probíhají velmi často a svým způsobem nás ničí. Nemusí se jednat o hádku, kde se křičí, ale jakoukoli situaci, kdy druhého obviňujete, třeba je Vám i úzko z toho, jak si Vás nevšímá, ignoruje, nemá rád,…

Velmi často tato osoba ani neví, co udělala a proč jste tak nepříjemný/á. Buď proto, že s ní jste ani podobný problém neměli nebo ne v tuto danou chvíli a jedná se o měsíc starou záležitosti, kdy Vám partner třeba nepomohl s nákupem. Vás to tak hlodalo, že jste si během toho měsíce několikrát zanadávala, postěžovala. Ale vše se odehrálo jen ve Vaší hlavě a to až do doby, než se taková nebo velmi podobná situace stala doopravdy.

Co je ale na takových hádkách, které ani ještě nenastaly, nejhoršího? S každým našim „filmem“, tedy představou, ať už vyvozenou ze zkušeností nebo zcela nelogickou a zbytečně přehnanou, tvoříme naši budoucí realitu. No a bohužel je to právě něco, co vlastně ani nechceme. Dávejte si pozor na to, jaké filmy si v hlavě vytváříte a zda jsou opravdu nutné nebo je to jen Vaše fantazírování způsobené nějakou negativní emocí jako je strach nebo třeba jen ublíženým egem.

Pokud máte staré rány z minulosti, pracujte na nich vědomě. Existuje velké množství technik, na příklad EFT – Emotional Freedom Techniques, které pomáhají.  S technikami, které rozpouštějí bolesti z minulosti, také pracuji během individuálního nebo skupinového koučinku. Nechcete si přeci vytvářet život založený na bolestech, které se staly před deseti, dvaceti nebo i více lety? Žijte teď a minulost nechte spát a pokud Vás ruší, pracujte na těchto vzpomínkách.

Eva Paclíková
Profesionální vztahová a transformační koučka. Miluje život a osobní růst. Za své poslání považuje pomáhat lidem měnit jejich sny v realitu a učit je, jak posilovat sami sebe zevnitř. Náš vnější svět je odrazem našeho vnitřního světa! Eva je autorkou knih Alfa bohyně , Vaše nová realita a Ty jsi ta síla , eBooku Rozchod jako nová příležitost. Tvůrce online transformačních programů - pro ženy Bohyně lásky, pro muže Sebevědomý muž a programu o penězích a hojnosti Milionářská mysl. Autorka vztahových programů Transformujte jakýkoli vztah a Přitáhněte si ideálního partnera. Mentorka osobní transformace. Více o Evě se dočtete ZDE.
Komentáře