Kdo hledá chyby, ten je najde …aneb jak si poradit s kritiky!


IMG_0326Včera jsem se opravdu zasmála. Byl to den plný kontrastů.

Jedna klientka mi dala nádherné květiny, ty na obrázku u tohoto článku. Dala mi je jako poděkování za moji práci, trpělivost a ochotu. Květiny nebo jiné drobnosti dostávám od klientů celkem často. Je to malá pozornost, která zanechá v člověku něco, co peníze nedokážou. Sama ráda dávám. Této konkrétní klientce jsem před časem poslala domů květiny. Byla nemocná a nějak se ne a ne uzdravit a já ji chtěla prostě jenom potěšit. A povedlo se! Klientka mi později psala, že byla naprosto v šoku a dojatá. No a já pak byla dojatá z její upřímné a pozitivní reakce.

 

Jenže my fungujeme ve světě lidí a ne každý dokáže u druhého ocenit to dobré, ale naopak se zaměřuje na naše drobné nebo někdy i větší nedokonalosti.

 

A tak po tomto nádherném ocenění mé práce a věřím, že především mé osoby, jsem dostala po uveřejnění svého článku Sebevědomá žena získá všechno, co chce na FB komentář: “je velký problém nenapsat chybu alespoň v titulu?“

 

Musím říct, že mě upřímně pobavil. Bylo okamžitě vidět, že paní na článek vlastně ani neklikla. Kdyby tak udělala, tak by přišla na to, že ten překlep nebyl v názvu článku na mém webu, ale na FB titulku, protože ten se musí vložit do wordpressu zvlášť. Dále mě pobavil fakt, že jsem si paní ze zájmu vygooglovala a ihned mi vyskočily její FB příspěvky na Aukru, kde hned v úvodu měla PŘEKLEP!  🙂 upps, že by nebyla tak dokonalá?!

 

Místo Dobrý den se tam na mne smálo OBRÝ DEN!

 

No mé pobavení nepřestávalo, protože styl jejího komentáře taktéž vypovídal tak nějak o všem.

 

Víte, naše vztahy mohou být milé a harmonické a nebo nepříjemné a plné nesmyslné kritiky, vycházející z ega.

 

Pokud vaše vztahy stále nejsou harmonické, máte jedinečnou příležitost přihlásit se do kurzu Vytvořte si harmonický vztah duše, který brzy opět odstartuje.

 

Jsem beran a tak se hned tak nedám. A pokud neshledám já osobně kritiku opodstatněnou a především přínosnou, pak ji prostě odpálkuju a nebo ignoruju, protože na ni nemám čas a ani energii. Kdyby ano, tak bych se věnovala nesmyslům a podstata mé práce, mé osobnosti a mého života by byla ta tam. A život je tak krásný a tak krátký na to, abychom se zabývali no prostě nesmysly.

 

I komentář se dá napsat různými slovy. A slova mají sílu, no ne?

 

Kdyby ta paní byla jako většina mých čtenářů a tedy ji zajímal obsah a ne hledání mých chyb, pak by fakt, že jsem v titulku vynechala jedno písmenko a jí to opravdu nedalo spát, její reakce by mohla být na příklad:

 

“Dobrý den Evi, asi se Vám někde zatoulalo písmenko v nadpisu :-). Hezký den.”

 

No to je připomínka. Hned bych reagovala: “Jeje, moc děkuji a jdu na opravu.”

 

Jenže reakce typu – ty hloupá a já chytrá a bezchybná v mnoha lidech nezažehne snahu o něco dobrého nebo o nějakou opravu. A ve mně také ne.

 

Před lety bych se možná až naštvala. Včera mě tato paní vyloženě pobavila. Všechny skutečnosti, které jsem vám výše popsala, společně s faktem, že nejsem novinář ani spisovatel, který má za sebou korektorku, ale jsem lektor a vztahový kouč, mě její komentář prostě nechal chladnou.

 

Navíc mě tato paní ani nezná, neví, že je můj počítač nastavený na angličtinu, abych na něm snáze psala v angličtině a mohl na něj i partner, takže mi jakýkoli text v češtině přepisuje na nesmysly. Ani neví, že jsem člověk, který když chce rychle předat myšlenku, snaží se předat kus svého já a tedy se zaměřuje na sdělení, tedy obsah a drobné chyby a překlepy prostě neřeší.

 

Neví, že napsat článek, abych lidi povzbudila a předala jim něco ze sebe, aniž bych za něj byla finančně ohodnocena, mi často zabere i několik hodin. Nejenom, že jej musím napsat a vložit na svůj web, najít nějakou pěknou fotku. Pak si jej třeba i pětkrát čtu a formátuju a čím víc něco čtete, tím víc chyb si nevšimnete.

Stoprocentně nemá zdání o tom, že nosím brýle, protože trpím astigmatismem v levém oku a často mám problém, abych i s nimi vůbec viděla tak malá písmenka, která na mém počítači jsou.

 

A ani neví, že jsem sice z češtiny měla vždycky jedničku a dokonce i spolužačce na základce opravovala hrubky, protože mi vadily. Tedy hrubky typu měkké a tvrdé y/i. Nicméně sloh byl pro mne vždycky noční můrou. Jakmile jsem totiž měla přemýšlet už jenom nad tím, kde se píše s a kde z a hlavně kde mám napsat v souvětí čárku, bylo mi naprosto špatně.

 

Já mám navíc ve zvyku psát souvětí tak dlouhá, že i mistr v psaní čárek musí mít problém. Paní možná také uniklo, že píšu protože mě to baví a naplňuje, ne abych někoho ohromila svým úžasným slohem a stylem a abych dostala cenu za novinářské nebo jiné spisovatelské výkony. Češtinu jsem studovala na základce a na gymplu a její úroveň je a byla dobrá i proto, že hodně a ráda čtu. Díky tomu mám i skvělou angličtinu. Čtu v ní dokonce víc než v češtině a to denně. Tím pádem začínám chytat móresy psaní velkých písmen tam, kde se v češtině prostě nepíší. Navíc jsem stará škola, takže lidi oslovuju s velkým T a V, což mě nedávno někdo z mladších ročníků upozornil, že je prý již přežitek. Jenže přežitek nepřežitek, pro mne je to prostě základ slušného chování, ve kterém jsem vyrostla.

Abych to shrnula, ta paní mě nezná a očividně ji nezajímá, co píšu nebo kdo jsem, ale jestli jsem někde udělala chybu.

 

Tento článek píši, protože se chci vyjádřit a také proto, že mnozí z vás se s podobnými kritiky setkali nebo setkají a já vám chci říci jednu věc: VYPRDNĚTE SE NA NĚ!!!!

 

Život je krátký a člověk kritik, který nedokáže tolerovat chyby druhých, má většinou vnitřní problém sám se sebou a tímto si ho léčí.

 

Setkávám se s tím dnes a denně. Lidé hledají chyby a jak se říká, kdo hledá, ten najde.

 

Tímto způsobem ale kritik dává okolí najevo své vlastní chyby, netoleranci k druhým a své vlastní vnitřní problémy.

 

Když totiž najdete u druhého chybu a chcete ho jen stáhnout dolů, protože vy sami máte problém, pak zareagujete způsobem jako tato paní. Když naopak chcete druhého upozornit a pomoci mu, tak mu napíšete něco milého.

Nedávno se na FB objevil článek mé spolužačky z jednoho kurzu, všimla jsem si dost zásadní chyby, my všichni měla s měkkým i. Protože já osobně nemám potřebu léčit svoje ego, napsala jsem jí soukromou zprávu ve znění: „máš tam chybu, oprav si to, než si toho všimne někdo, kdo bude zbytečně prudit 🙂 pa“, odpověď: „ježiši, je tohle možný, děti na mě pořád mluvily, už jdu na to, díky moc, pa“. Simple, right?

 

Vidíte ten rozdíl. Vše se dá říci hezky.

 

Pokud se vám stane něco podobného, buďte si vědomi toho, že to vůbec není o vás, ale o tomto kritikovi a jeho z jakéhokoli důvodu pošramoceném egu.

 

Buď se jenom špatně vyspal, a pak je dobré to prostě zcela ignorovat a nebo má na vás pifku jenom proto, že vy máte svůj blog a nebo něco jiného, na co on prostě nemá. Vy jste v něčem dál než on a jeho to tak štve, že vás chce dostat na stejnou úroveň, tedy dolů. Nedávno o tom jedna má kolegyně z kurzu natočila naprosto dokonalé video, jakmile ho najdu, tak vám ho sem přidám, protože to video prostě mluví za vše!!!

 

Nenechte si zkazit den a náladu kvůli lidem, kteří vám závidí to, co vy máte a oni ne a užívejte si přítomnosti lidí, kteří vás mají rádi kvůli vám samotným a ne kvůli tomu, jestli máte něco dokonalé nebo ne.

 

Ať už děláte jakoukoli profesi, neztotožňujte se s ní. Mnoho lidí se na tom často zasekne. Ztotožní se se svou prací natolik, že je pak podobné věci hodně rozhodí. Já sama jsem se nechala několikrát takto rozhodit, teď už to nedělám. Já jsem já, jsem Eva, jsem žena, jsem jedinečná a není nikdo jiný jako já a jestli mám někde chybu nebo ne, moji osobu to nezmění. Nezmění to ani to, jestli někde spadnu a ztrapním se, pořád to budu já a já jsem jenom jedna.

 

Já sama mám v rodině lidi, co jsou schopní napsat ve větě my máme rádi Česko měkké i po m. Jenže to pro mne není důvod, abych je kritizovala a nebo jim to psala, prostě vím, že to tak mají a v češtině dobří nejsou. Pro mne je ale důležité, jak se ke mně chovají a zda mě mají rádi a celkově, jací jsou lidé.

Takže závěrem:

CHOVEJTE SE K OSTATNÍM TAK, JAK CHCETE, ABY SE I ONI CHOVALI K VÁM, S TOLERANCÍ A RESPEKTEM!!!


Poslední možnost přihlásit se do letních kurzů se slevou!

Vytvořte si harmonický vztah duše – info ZDE.

Přitáhněte si ideálního partnera/partnerku – info TADY.

Eva Paclíková
Profesionální vztahová a transformační koučka. Miluje život a osobní růst. Za své poslání považuje pomáhat lidem měnit jejich sny v realitu a učit je, jak posilovat sami sebe zevnitř. Náš vnější svět je odrazem našeho vnitřního světa! Eva je autorkou knih Alfa bohyně , Vaše nová realita a Ty jsi ta síla , eBooku Rozchod jako nová příležitost. Tvůrce online transformačních programů - pro ženy Bohyně lásky, pro muže Sebevědomý muž a programu o penězích a hojnosti Milionářská mysl. Autorka vztahových programů Transformujte jakýkoli vztah a Přitáhněte si ideálního partnera. Mentorka osobní transformace. Více o Evě se dočtete ZDE.
Komentáře