Jak jsem se setkala s místním balijským šamanem

2017-03-17 02.33.19Je poslední den na Bali, pátek 17.3.2017, 6 hodin ráno. Uff, jsem naprosto mrtvá, takhle brzy nevstávám posledních pár let ani v Praze. Dnes mě čeká výlet k místnímu šamanovi, léčiteli chcete-li. Tady se takovým lidem říká Balians. Dostat se k někomu opravdu místnímu je pro cizince docela těžká věc. Hledala jsem celé 3 týdny a vždy na mne vyskočily blondýny z Ameriky.

Až poslední týden jsem narazila na průvodce pocházejícího z Bali, který mě může za nějakým místním šamanem zavést. Budu mu říkat šaman, v angličtině je léčitel healer, ale když bych říkala, že jsem šla k healerovi, tak si ještě budete myslet, že mi předepsal nějaké drogy. J

To slovo zní v češtině trochu divně. A slovo léčitel se zase nelíbí mně. Tak zůstaneme u šamana.

Je 8.00 a na parkovišti u Goa Gajah mě čeká průvodce Made Surya. Sympatický charismatický muž s výbornou angličtinou. Wow, to jsem nečekala. Už jenom jeho přítomnost je velmi příjemná a skoro léčivá. Vyzařuje z něho něco klidného, zvláštně magického. Jedeme ještě asi 15 minut odsud, cestou se zastavíme u místní prodejkyně tzv. offerings. To jsou malé mističky s květinami, které tu místní dávají před domy a před místní temples, tedy chrámy, aby tak poděkovali za svá požehnání, ochranu a aby tak vyjádřili vděčnost.

Přijíždíme k místnímu Balijci, šamanovi, má na sobě bílé tílko a kostkované šortky. Při pozdravu „Hello“ se usměje a já vidím jeho černé zuby. Je to milý chlapík, odhadem tak 45 let, těžko říct. Jsme u něj doma na zahradě, kde žije se svými starými rodiči. Je zde jejich „family temple“ rodinný chrám, což je zde prý normální. Usedám na zem s Made Suryou, šaman mi mezitím nabízí kávu, čaj nebo vodu. „I’ll have just glass of water. Thank you“. Říkám, že si dám jen sklenici vody. Káva mi ne všude chutná a navíc jsem ještě nesnídala, tak pro jistotu, aby mi nebylo špatně.

 

Made Surya s magicky černýma a velmi hlubokýma očima mi začíná vyprávět o místních šamanech, Balijcích, kteří mají léčitelské schopnosti a jsou „napojeni“. Vypráví mi o Bali a o místních zvycích, jak vznikl název Bali. Jak bude probíhat naše „sezení“ se šamanem a také, jak tento šaman své schopnosti získal.

Je to velmi zajímavé, poslouchat všechny tyto informace. Moudra, která se mnou velmi souzní. Neustále přikyvuji a když mi Made Surya říká, že healing, tedy proces léčení není okamžitá záležitost, ale proces, který trvá, přikyvuji ještě víc. Made Surya se ptá, jestli je mi všechno jasné nebo mám otázky?

A tak se pro změnu rozpovídávám já a odpovídám, že je mi všechno naprosto jasné, otevírám svůj příběh, o kterém píši i ve své knize a otevírám mu tak své soukromí. Vyprávím mu v krátkosti, že jsem sama prošla v posledních několika letech procesem léčení a uzdravování své duše. Zmiňuji se o svých klientech, kterým často říkám to samé, že uzdravování nefyzického těla a osobní transformace je proces, který se nestane sám a nestane se přes noc.

 

„ Oh, you are in the same field? That’s great. Then you understand.“ Made Surya je potěšen, že jsem ze stejného oboru a tedy chápu, jak probíhá uzdravování a léčení duše, tedy se jedná o proces a ne o zázrak přes noc.

Najednou cítím, že jsme si o něco blíž. Vidím jeho únavu z lidí, kteří očekávají zázraky během několika minut. Souznění dvou lidí, kteří věří ve stejné a nebo velmi podobné věci, i když je každý z druhého konce světa a vidí se poprvé.

Made Surya mi vypráví, jak tento šaman býval stejně jako on průvodcem a bral turisty k místním šamanům, pak se jednoho dne zbláznil. A to doslova. Všichni si mysleli, že je vyšinutý, byl úplně mimo a dokonce běhal po vesnici zcela nahý. To trvalo několik měsíců. Až po nějaké době se jeho šílenství uklidnilo a on v sobě objevil tyto vyšší schopnosti.

Jak mi Made Surya řekl, šaman byl „chosen“, tedy vyvolený, aby se stal šamanem a léčil lidi, uzdravoval jejich negativní energii a pomáhal jim v jejich životě.

 

Mezitím, co jsme si povídali, tedy co Made Surya poutavě vyprávěl a já poslouchala těmto fascinujícím informacím, šaman připravoval chrám na mé léčení a uzdravování.

Pak si přes kraťasy uvázal bílé roucho a v tu chvíli se stal šamanem, chrám i on jsou připraveni, můžeme začít.

Vstupuji do chrámu, samozřejmě bosa. Šaman si se mnou povídá, docela si rozumíme, jeho angličtina je balijská, tedy mnohem lepší než většina Balijců, kteří se sice tváří, že rozumí, ale když na ně spustíte plynulou angličtinou, tak už jen přikyvují a říkají „yes“ i na otevřené otázky, na které čekáte konkrétní plnou odpověď.

S šamanem je to o dost jednodušší, přesto jsem šťastná, že je tu Made Surya s perfektní angličtinou a mohu se tak dozvědět naprosto přesně vše, co potřebuji nebo co mě zajímá.

Šaman se mě ptá odkud jsem a já říkám Czech Republic. Usměje se a říká „Oh Czechoslovakia, I know“ a já říkám, že ne, už dlouho nejsme Československo. Nějak mě to nepřekvapuje. Za těch posledních 13 let mezi cizinci jsem zvyklá, že lidé stále nezaregistrovali, že jsme nyní dvě země a ne jedna. Vysvětluji mu, že jsme se rozdělili na dvě země již v roce 1993. A on se diví a pak říká „Ok, that was the year that happened to me, you know what? Made Surya told you?“.

V roce 1993 se mu totiž stalo právě to posednutí duchem, jak by se toto šílenství dalo nazvat.

 

Uzdravování mé energie může začít

Vstupuji do tohoto chrámu, nejprve jde šaman dovnitř místnosti, která je v chrámu a já a Made Surya stojíme venku. Já stojím přímo před vstupem.

Uvnitř se děje něco jako modlitba, zaslechnu své jméno a také Czech Republic. To se šaman napojuje na moji duši (vyšší já), stejně tak se napojuje na „spirit“, tedy ducha, aby tak cítil vedení a mohl vycítit moji energii, věděl, kde je potřeba co zahojit.

Made Suray mi k tomu něco říká a tak modlitbu nebo toto napojení tolik nevnímám, ale pak se sama napojuji na vyšší moc. Dělám to tak i se svými klienty během individuálního koučinku. Nejprve se spojuji se svým vyšším já, které je moudřejší než-li já v mém fyzickém těle a ví mnohem víc, než bych kdy já vymyslela svojí logickou myslí. Pak se napojuji na vyšší moc (Univerzum, Boha), a pak se spojuji s vyšším já (duší) svého klienta nebo klientky, abych tak byla vedena a věděla v daném okamžiku, na co se ptát, jak klienta vést a jaký proces nebo meditaci vybrat tak, aby klient nebo klientka pocítili úlevu a zároveň se posunuli dál.

Jakmile jsem se začala i já napojovat, začala jsem cítit proud energie v mém těle, takový klid až skoro trans.

Šaman vychází z kaple (tak tuto místnost nazývám já) a žádá mě, abych se položila na podložku, nohama směrem ke kapli. Po mé levé straně si sedá šaman a po pravé průvodce Made Surya.

Proces začíná a během chvíle, kdy šaman dává ruce nad mé tělo, ví, co se děje a říká „Negative energy in your reproductive system.“, tedy mě informuje o negativní energii v mém reproduktivním systému. Jsem docela překvapená, znamená to, že bych snad ani neotěhotněla? Napadá mě hned. Cítila jsem, že někde je nějaká zablokovaná energie, proto jsem k šamanovi chtěla jít. Ale že mi řekne tohle, jsem opravdu nečekala.

„We must clear the negative energy in your reproductive system“. Šaman trvá na tom, že musíme vyčistit energii v mém reproduktivním systému, vypadá docela urputně.

Snaží se mi dostat k nahému břichu a ejhle, to mě nějak ušlo. Mám na sobě šaty a přes ně tričko, abych nezneuctila chrám. To se zdá být problém a šaman je znepokojen a mermomocí se mi snaží dostat k břichu. Vysvětluju mu, že mám na sobě jeden kus a on pořád opakuje „ belly, I need to touch your belly“ („musím se ti dostat k břichu“).

 

My ženy jsme zvyklé se různě kroutit, a tak mě napadá, že vytáhnu horní část šatů, která je na ramínka, jako se vytahuje podprsenka J. A tak jdu do akce, šaman je netrpělivý a snaží se mi pomoct zleva a Made Suray zprava. Docela komická situace, uff, je to za mnou a ramínka jsou dole, aniž bych se musela nějak svlékat. Ne, že by to zase tak vadilo, pro všechny případy mám pod šaty plavky.

Mám holé břicho a ještě netuším, co se na mne chystá.

Šaman zaútočí jednou tyčkou (pokud znáte akupresuru, jedná se o něco zřejmě velmi podobného, možná stejného) na pravé chodidlo, auuuuč, to je bolest, pak přidá druhou tyčku, kterou mi zapíchne do levé části břicha, auuuuuuuuuč, no tak to je ale síla. Vydám zvuk a Made Suray mi nabízí svoji ruku a říká: „you can squeeze my hand as much as you need, don’t worry I am here, breath, just breath“, ok můžu mu stisknout ruku jak hodně jen chci, nemám se bát, je zde se mnou a mám dýchat, hlavně dýchat.

Nadechuju se a vydechuju, bolest je to opravdu ostrá. Bolest polevuje a začínám cítit vlnu klidu, tyčku vystřídá teplá ruka na mém břichu a já cítím klid a mír, je mi dobře. Jdeme na druhou stranu těla a celá akce se opakuje. Jednu tyčku mi šaman zapíchne do levého chodidla a druhou do pravé části břicha, „auuuuč, no tak to je ale síla“, probíhá mi hlavou. Tisknu ruku Made Surayho a dýchám, dýchám. „It‘s ok, you are doing very well Eva.“ Made Suray mě uklidňuje, že si vedu skvěle.

Bolest polevuje a já opět cítím vlnu klidu a uvolnění, tyčku na břiše vystřídá teplá dlaň.

Made Suray se zvedá a odchází, moc toho kolem sebe nevnímám, ale zdá se, že přišli nějací další klienti, Made Suray má dnes nabitý den a mě jen tak tak vmáčkl do svého programu. Jedná se o čtyři Američanky. To já ale zatím netuším. Ležím na podložce a snažím se vnímat své tělo a proud uvolňující a příjemné energie, která mnou nyní proudí.

Šaman opět stlačí body na chodidle a na opačné straně břicha, bolest nikde.

 

„You see, it‘s gonne.“ Šaman mi potvrzuje, že jsme energii uvolnili, už necítím žádnou bolest, jen jemný tlak, i když vnímám, že tyčkou tlačí stejně silně jako předtím.

Zkontrolujeme i druhou stranu, je to v pořádku.

„Turn“, otáčím se na břicho a říkám si: „jenom ne další bolest“.

„Don’t worry, it will be over soon“, uklidňuje mě šaman. Říká, že brzy to budu mít za sebou, už jenom chvíli. 🙂

 

Na zádech probíhá něco podobného, bolest je tentokrát méně ostrá. Pak se opět otáčím a lehám si na záda a šaman začíná tlačit na body na mých spáncích.

Říká mi, že se zaměřuji na moc věcí najednou. Má pravdu, jsem na dovolené a přitom pracuji víc, než jsem chtěla. Na dálku řeším různé věci v Praze a dokonce mám i několik koučinků. Řeším věci soukromé i pracovní a i když jsem chtěla zcela vypustit a jen si užít dovolenou, nebylo to na sto procent možné. Od začátku roku se toho nějak moc nakupilo a start roku byl hektičtější než minulý rok.

Cítím velkou úlevu a jako by mi vymazal spoustu starostí, které se nyní někam rozplynuly a já se cítila tak lehká a volná.

Přesouvá se na temeno mé hlavy, něco si tam mumlá a máchá rukou a pak jen slyším „I kill you. I kill you.“ To mě trochu vyděsilo, ale důvěřuji mu a to je hlavní. Když vám někdo mává nad hlavou a říká „Zabiju tě, zabiju tě.“, tak vás může napadat leccos a i mně v jednu chvíli napadalo kdesi cosi, pak jsem se ale oddala tomuto rituálu a ve finále cítila jen pocit klidu a míru.

 

Moje tvář se změnila

Práce je u konce. „We are done.“ Zvedám se a blaženě usmívám. Šaman i Made Surya si něco říkají, dívají se na mne a šaman říká „your face changed“. Má pravdu, cítím uvolněnou energii a tak jeho slova, že se má tvář změnila, jsou pravdivá. Sama to totiž cítím.

Poslední a závěrečná část se odehrává na chodníku před domem. Mám se předklonit a šaman mi na hlavu kropí vodu a žehná mi, pronáší nějakou modlitbu a já si mám touto svěcenou vodou omýt obličej a i nohy.

Celý proces je dokončený. Děkuji šamanovi a ukláním se, loučíme se a já odcházím za Made Suryou, který mě objímá a omlouvá se mi za Američanky. Nechovaly se zrovna uctivě vzhledem k místu a situaci. I mě to překvapilo, starší lidé nemusí být vždy moudřejší. Američanky ve věku cca 50 se chovaly jako puberťačky na školním výletě nebo někde na diskotéce a Made Surya to nenesl zrovna dobře. Já to tolik nevnímala, byla jsem tak klidná a v takovém rozpoložení, že ani jejich hloupé dotazy a připomínky se mnou nic moc nedělaly. Made Surya ale nevypadal zrovna nadšeně. „You know it yourself, we sometimes have to deal with people we don‘t want to deal with.“ Říká mi, že to sama znám, někdy musíme jednat s lidmi, se kterými jednat nechceme. Je to prostě práce.

Má pravdu i nemá. Jsem moc šťastná a vděčná, že většina mých klientů je nastavena stejně jako já, a proto je má práce tak nádherná. Cítím souznění a koučinky jsou pro mne převážně příjemné. Ale naprosto jsem mu rozuměla. Ne vždycky jsme obklopeni lidmi, kterými chceme být obklopeni a někdy to může být náročné, je-li energie těchto lidí, ať již rodinných příslušníků nebo kolegů v práci, zcela odlišná od té naší.

Je toho tolik, co bych vám o Bali chtěla sdělit, že se to do jednoho článku prostě nevejde. Proto jakmile dokončím program Harmonizace čaker, jehož převážná část vznikla právě na Bali, pustím se do sepsání zážitků z Bali, abych vás tak potěšila novým eBookem o tom, co vše se dá na Bali zažít, i když třetinu času pracujete. 🙂

Jednou větou bych o Bali mohla říci toto:

Návštěva Bali stojí za to!!!!

A ještě bych přidala jednu větu:

Energie Bali vás změní. 🙂

 

Pokud jste na své spirituální cestě, pak si myslím, že je to rozhodně místo, které byste měli navštívit. Ne proto, aby vás místo změnilo přes noc. Samo se neděje nic. Musíme svému osudu a své budoucnosti pomoci. Ale to místo vás zasáhne svojí energií. Mně zasáhlo přímo v mém srdci a já se do Bali a této zvláštní energie zamilovala a jsem tomu ráda.

Eva Paclíková
Profesionální vztahová a transformační koučka. Miluje život a osobní růst. Za své poslání považuje pomáhat lidem měnit jejich sny v realitu a učit je, jak posilovat sami sebe zevnitř. Náš vnější svět je odrazem našeho vnitřního světa! Eva je autorkou knih Alfa bohyně , Vaše nová realita a Ty jsi ta síla , eBooku Rozchod jako nová příležitost. Tvůrce online transformačních programů - pro ženy Bohyně lásky, pro muže Sebevědomý muž a programu o penězích a hojnosti Milionářská mysl. Autorka vztahových programů Transformujte jakýkoli vztah a Přitáhněte si ideálního partnera. Mentorka osobní transformace. Více o Evě se dočtete ZDE.
Komentáře