Teď nebo nikdy aneb moje cesta k vnitřnímu štěstí

Také jste měli někdy pocit, že pokud se teď ve vašem životě něco zásadního nezmění, tak už prostě nemůžete dál? Už jste někdy cítili, že ta chvíle ke změně nastala teď? A pokud se to něco nestane teď, tak už se nikdy nic nezmění a vy budete dál otročit a už nikdy nebudete šťastní?

Takový pocit jsem měla na podzim roku 2013. Každý den byl tmavší a smutnější. Už mě nic nebavilo a nebylo na co se těšit, kam směřovat. Začala jsem se bát, že už nikdy nebudu šťastná, že už vždycky budu sama a opuštěná a nic dobrého mě v životě nepotká.

Věčný snílek

Vždycky jsem byla „snílek“. Už před životem v Londýně jsem si malovala budoucnost ve své hlavě a přála si být šťastná, zamilovaná a finančně svobodná. Nádherné tři roky v Londýně odstartovaly něco, co jsem do té doby nepoznala a mé sny, i když ty menší, se začaly plnit. Tolik kultur na jednom místě, tolik nových přátel z celého světa, to se holce z vesnice snad ani nemohlo splnit. Když jsem se ale vrátila koncem roku 2006 zpět do Prahy, ta česká negativní mentalita mě začala opět pohlcovat.

Nechápala jsem, proč se lidé ani trochu neusmějí, proč se v obchodě cítím, jako bych paní prodavačku snad obtěžovala, že si něco kupuji a proč se ten číšník chová tak nevrle a nepříjemně. Realita na mne začala dopadat tak tvrdě, že jsem skoro litovala návratu.

Přesto ale ten snílek ve mně mi našeptával, že nemám přestat snít, ať je ta „realita“ kolem mne, jaká chce.

Bulangula -JAR

 „To, co nyní vidíte, je jenom sen. Sníte v bdělém stavu.“ Don Miguel Ruiz

 A tak jsem snila dál, tehdy jsem si zakoupila knihu Tajemství. Ta mě podpořila v tom, že jsem si uvědomila, že nejsem jediná, která se ubírá směrem do svých myšlenek, a tak jsem snila dál. Ty sny se za pár let opět splnily a já teď měla to, co jsem si přála, lásku, krásný byt, nové auto, práci se zajímavými lidmi. Vše je tedy v pořádku, nebo ne?

Stará přesvědčení se dostávají na povrch

Jenže ouha, ta stará přesvědčení se začala vkrádat zpět na povrch a tropit neplechu.

Jak já můžu žít v centru města v tak velkém drahém bytě? Vždyť jsem jen holka z vesnice? Jak já můžu mít takového milujícího partnera? Já, vždyť jsem sobecká a stejně si chlapa neudržím, vždyť jsem tohle slyšela od člena své rodiny. Tak to musí být pravda. Můj palác z karet se začal sypat, až jednoho dne se sesypal tak, že jsem byla ne tam, kde jsem začala, ale mnohem níž.

Když jsem se dostala z nejhoršího, což bylo právě na podzim roku 2013, tak přišel právě ten moment, kdy jsem si řekla a DOST. Tohle už dál nejde.

Teď nebo nikdy

Přišel čas zvednout se ze země, přestat naříkat, že jsem bezdětná ženská po třicítce, která už si chlapa nenajde, protože s ní nikdo nevydrží a podívat se pořádně dovnitř, na ta přesvědčení, která mi brání být šťastná. Věděla jsem, že teď přišel ten okamžik zlomu, teď je ta chvíle, kdy na to buď přijdu nebo…už nikdy nebudu šťastná. Tedy v tom lepším případě.

Už ani nevím proč, vzpomněla jsem si na knihu Tajemství. Začala jsem si v ní číst, pustila si film a můj život začínal měnit směr. Víc a víc času jsem teď začala trávit jen sama se sebou, začala jsem hledat odpovědi na otázky PROČ?

Proč já? Proč se mi to děje? Proč zase ta samá písnička, proč si to štěstí nikdy neudržím a vždy odejde?

Kniha Tajemství byla jen začátek, je to dobrý start, ale pokud chce člověk opravdu změnit svůj život, pak tato kniha nestačí.

Prozření opuštěné oběti

Největším poznáním pro mne bylo, že nejsem a nemusím být tou obětí svého života a že jsem se do ní dostala sama. To já jsem se dostala do této role. To já ji přijala za svou.

Jak jsem mohla nepochopit tuhle základní věc? Jak jsem mohla být tak hloupá a myslet si, že nemůžu svůj život ovlivnit a že se mi situace dějí?

„Chcete-li být úspěšní, musíte převzít stoprocentní zodpovědnost za všechno, co vás v životě potkává.“      Jack Canfield

Zodpovědná za své životní zkušenosti

A tak jsem si začala uvědomovat, že jsem zodpovědná za vše, co se v mém životě děje. Začala jsem chápat, že to já jsem způsobila tento rozchod, to já jsem si přitáhla tyhle finanční potíže. To já jsem zodpovědná za to, že teď nemám, kde bydlet.

Jak je to možné? To já svým myšlením a hlavně svým přesvědčením o nehodnosti lásky a pocity nedostatečnosti jsem způsobila, že všechny ty pěkné zkušenosti ode mne odešly.

Přijala jsem za svůj život stoprocentní zodpovědnost a začala se zabývat myšlenkou:

„Když si dokážu vytvořit tyhle špatné zkušenosti, ty, které nechci, tak si přeci dokážu vytvořit i ty krásné životní zkušenosti. Přesně ty, po kterých toužím. Navíc jsem to už před pár lety dokázala, tak to přeci ve mně je.“

Cesta k vnitřnímu štěstí

A tak jsem se vydala na cestu, na cestu k vnitřnímu štěstí. Dala jsem si nový životní cíl, najít tu cestu k vnitřní spokojenosti a ke štěstí v mém nitru. Rozchod jsem začala vidět jako novou příležitost, jako novou životní etapu pro mne. Mám teď vlastně čas, je mi 32 let, jsem sama, bezdětná. Ano, možná bych se teď měla bát, že už nikdy děti mít nebudu a zůstanu sama a opuštěná.

Co mi ale tyhle strachy přinesly v minulosti, kdy jsem měla všechno, po čem třicetiletá žena touží? No nepřinesly mi nic pěkného naopak mi vzaly, tak k čertu s tím věčným strachem a obavami, co bude dál.

Změna profese

Velký objev pro mne bylo EFT. Technika, která vás pomocí ťukání na meridiány a odříkávání frází zbaví strachu a pocitů smutku, bolesti a dalších negativních emocí. To bylo něco, co jsem opravdu nečekala, že mi změní zásadně život. Tato technika mi pomohla tolik, že dodnes lituji, že jsem ji neobjevila dřív. Díky ní, jsem se zbavila pocitů strachu z budoucnosti a bolesti z rozchodu, která mě trápila. Tato technika mi navíc dala nové přátele a nové životní poslání. Možná je to trochu něco jiného než učit lidi angličtinu, ale ty výsledky, do toho prostě musím jít, říkala jsem si.

Jaké to je poznávat tajemství zákona přitažlivosti?

EFT mi dodalo novou životní sílu. Tak, co je tu pro mne dál? Já chci vědět, jak to, že jsem před pár lety získala muže, který mě zbožňuje a žila bohatý život snů, a pak se to vše nějak zvrtlo.

Já chci zpět ten krásný život plný lásky, tak jak ten zákon přitažlivosti vlastně funguje?

Já se tomu dostanu pod kůži, i kdybych tomu měla věnovat celý svůj život, říkala jsem si.

Přečetla jsem spoustu knih na dané téma, ale pořád jsem necítila, že je to ono. Že tomu rozumím. A když člověk studuje tolik let, jako já, tak prostě chce víc. 🙂 Přezdívka věčný student se mi začala vyplácet.

Narazila jsem na dálkové studium koučinku v Americe a i když investice do něj znamenala rok odříkání, řekla jsem si, že do toho půjdu naplno. Také jsem si slíbila, že až tomu přijdu na kloub, budu své znalosti předávat dál.

Neuvěřitelné, co vše jsem vlastně nevěděla. Jak jsem zjistila, ten zákon přitažlivosti není žádná magie, je to stejné jako gravitační zákon, prostě existuje a funguje, ať mu rozumíme nebo ne a ať si ho uvědomujeme nebo ne. Nemusím přeci přemýšlet o čem vlastně je gravitační zákon. Když skáču z okna, prostě dopadnu na zem. Když ale vím, že gravitace funguje, tak si dám při skoku z okna pozor a budu skákat jen z nižšího patra, protože z toho vyššího už by to pro mne mohlo být nebezpečné.

A stejné je to se zákonem přitažlivosti. Když si uvědomujete, že existuje, pak si dáte na některé věci více pozor a můžete tak tvořit záměrně to, co chcete a po čem toužíte. Kdežto když si ho neuvědomujete, tak jste nastaveni na autopilota a tvoříte sice také, ale podle toho, co je uložené ve vašem systému. Tedy ve vašich myšlenkách. No a vaše myšlenky jsou odrazem ještě něčeho hlubšího, a tím jsou přesvědčení.

Jste-li v hloubi přesvědčení, že si nezasloužíte lásku, tak pak si můžete říkat: „Ale já si ji zasloužím.“, ale tvořit bude především vaše nitro. A proto je dobré zapojit třeba EFT nebo hypnózu, které pomáhají naše přesvědčení měnit. Logika v takovém případě moc nepomáhá. Dobrým způsobem jsou také otázky. Ale o tom až někdy jindy.

Nalezení vnitřního štěstí

Tato cesta se mi ale vyplatila. Studium EFT a studium koučinku úspěchu mi daly nejenom nové znalosti, ale také nové přátele. Navíc jsem se postupně naučila hledat řešení v sobě. A tak jsem začala pomalu zjišťovat, že opravdové štěstí člověk nikdy nenajde tam venku. Nové auto, harmonický vztah, krásný nový byt. Nic z toho člověka doopravdy šťastného neudělá, pokud je vnitřně neúplný. Pokud necítíte štěstí tam uvnitř, ve vaší duši, pak je zbytečné hledat jej venku, ve vaší realitě. Nejdřív je nutné hledat v sobě, a pak teprve se snažit přitáhnout si do života lásku, nové auto, atd.

Důvody jsou dva a jsou vzájemně propojené:

  1. Vnější svět je zrcadlem toho vnitřního. Tedy odráží to, co je uvnitř nás.
  2. Když se snažíte být šťastní tam venku a snažíte se obklopovat drahými věcmi a krásnými protějšky jen proto, abyste se cítili šťastní, pak dosáhnete jen velmi povrchové vrstvy štěstí, která je tak jemná, že ji může vítr nebo cokoli jiného velmi lehce odfouknout a vy se zase budete cítit nešťastní .

Je to stejné jako když se na sebe podíváte do zrcadla a vidíte na své tváři čmouhu. Pokud natáhnete ruku k zrcadlu a budete se snažit tu čmouhu odstranit na zrcadle, pak čmouha nikdy nezmizí. Musíte ji vyčistit na své straně, na svém obličeji, aby zmizela i v tom odrazu na zrcadle.

A takto je to i s vnitřním štěstím. Tam venku jej neovlivníte. Pokud jej chcete dosáhnout, musíte se podívat tam dovnitř a změnit sami sebe a své vnímání sama sebe, aby se mohl svět kolem vás přetvořit a vy se cítili šťastní. Vnitřní štěstí vám pak již nikdo nikdy nevezme, jelikož již bude součástí vás samých a nebude záviset na ostatních lidech nebo životních situacích.

A jak jste na tom vy?

Pokud s vámi můj příběh rezonuje, vykročte také na cestu za svým vnitřním štěstím. Lidé se někdy bojí hledat u sebe, bojí se toho, co by mohli vidět, kdyby se opravdu ponořili sami do sebe. Strach ale není nic jiného než nedostatek lásky. Ať už chcete v životě dosáhnout čehokoli, vaše vnitřní štěstí najdete jen a jen v sobě. A když ho najdete, pak už jej budete mít do konce života, ať už jsou vaše realita a životní zkušenosti jakékoli. Nalezením životního štěstí nemůžete nic ztratit, naopak můžete jen získat. A ten dar, který tak můžete získat, je ten nejcennější, který kdy dostanete.

Změna není lehká, ale ze všeho nejtěžší je vždycky ten první krok. Když uděláte první krok, brány Vesmíru se otevřou a začnou pracovat na uskutečnění čehokoli, po čem toužíte.

Každý máme svoji životní cestu a je jen a jen na nás, kterou si vybereme.

A jestli se mnou nesouhlasíte a jste spokojení tak, jak jste, pak je to v pořádku. Ne každý hledá ve svém životě změnu a chcete-li zůstat tam, kde jste a jste-li zde spokojení, pak to tak má být.

Eva Paclíková
Profesionální vztahová a transformační koučka. Miluje život a osobní růst. Za své poslání považuje pomáhat lidem měnit jejich sny v realitu a učit je, jak posilovat sami sebe zevnitř. Náš vnější svět je odrazem našeho vnitřního světa! Eva je autorkou knih Alfa bohyně , Vaše nová realita a Ty jsi ta síla , eBooku Rozchod jako nová příležitost. Tvůrce online transformačních programů - pro ženy Bohyně lásky, pro muže Sebevědomý muž a programu o penězích a hojnosti Milionářská mysl. Autorka vztahových programů Transformujte jakýkoli vztah a Přitáhněte si ideálního partnera. Mentorka osobní transformace. Více o Evě se dočtete ZDE.
Komentáře